How much do private lessons cost?

You are here:
< Back

Lessons are $35 if purchased one at a time.

Package deals are available. There are a variety of different packages and options, so there isn’t just one good answer.

The best way to see the current price offering is to visit our online store tab and check out the prices.

http://bitly.com/AAS_MB

Packages CAN be shared between multiple children in the same household.

The difference between Services, Tuition and Auto-Renewal Options

Services:

  • Pay-as-you-go for single lessons, 1 month expiration date.
  • Purchase a package of lessons to save!
  • Lesson packages have a 3-month expiration date.
  • It is your responsibility to keep your account current
  • It is your responsibility to use your lessons before they expire.  An auto-email will send out when you have two weeks or less to finish your package before it expires.
  • To purchase a service/package of lessons: Online Store Tab–>Services

Tuition:

  • Tuition is billed monthly on the same date.
  • Your lessons expire each month.
  • It is your responsibility to get the lessons completed.
  • 12-month commitment/Contract required
  • To purchase a tuition contract: Online Store Tab–>Contracts (then choose the drop-down menu options until you select the option you prefer)

Auto-Renewal:

  • Auto-Renewal packages renew automatically when you finish each package
  • You have up to 3 months to complete your package before the auto-renew runs on its own.
  • If you finish your package before 3 months is up, it will renew your package automatically at that time.
  • It is your responsibility to use your lessons before they auto-renew.  An auto-email will send out when you have two weeks or less to finish your package before it expires.
  • After your 6th payment and package are completed, your account will auto-renew a final time for FREE!
  • Contract required
  • To purchase an auto-renewal contract: Online Store Tab–>Contracts (then choose the drop-down menu options until you select the option you prefer)

See Also:

Making Payments for Private Lessons

Video explaining the pricing options:

Video explaining the Pricing options in detail: